KURALLAR
BASKETBOL 3X3
BASKETBOL LİGİ KURALLARI 3X3
 
Basketbol branşına, sağlık durumu basketbol oynamasına engel teşkil etmeyen sporcular katılabilir. Sporcuların sağlık durumlarının sorumluluğu kendilerine aittir.
Statü
1. BCC Basketbol Ligi'ne katılan …….. takım kura sonucu belirlenen …… grupta tek devreli lig usulü mücadele edecektir. Grup maçları sonunda ilk …….. sırayı alan takımlar 2. tura yükselir. Bu turdan itibaren tek maçlı eleminasyon sistemi uygulanacaktır* (*katılımcı sayısının değişmesi halinde sistem değişiklik gösterebilir).
2. Grup maçlarında puan eşitliği halinde Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) averaj kuralları uygulanır.
Oyun Alanı 
3. Oyun alanı basketbol yarı sahasıdır.

Oyun Süresi
4. Oyunun süresi 10 dakikalık 2 devre halinde oynanacaktır.
5. Toplam sürenin sonunda beraberlikle sonuçlanan durumlarda iki dakikalık ilk uzatma süresi oynanır. İlk uzatma süresi bitiminde beraberlik bozulmamışsa bundan sonra eşitlik bozulana kadar bir dakikalık uzatmalar oynanacaktır. Uzatmalarda oyun durduğunda saat de durdurulur. 
Takım Kadroları
6. Takımlar en fazla altı kişiden oluşabilir. Kadın oyuncu oynatma zorunluluğu veya kadın oyuncu sayısında bir kısıtlama yoktur . Maçlar üçer kişilik takımlarla oynanacaktır. 
7. Takımlar maça en az iki kişi ile başlayabilir. 
8. Oyuncu değişiklikleri ancak oyun durduğu anlarda yapılabilir.
Oyuncuların Giysi ve Gereçleri
9. Takımlar kendi yaptıracakları 4-99 arası numaralı tek tip forma veya tişört ile mücadele edebilirler.
10. Forma rengi benzerliği veya yedek  forması olmayan takımlar için BCC’nin dağıtacağı yelekler kullanılır. 
11. Forma renklerinin benzerliği halinde yelek giyecek takım kura ile belirlenir. 
12. Oyuncular ancak spor salonuna uygun ayakkabı ile mücadele edebilir. 
13. Takılara (saat, kolye, bileklik vs.), yaralanmalara neden olabileceğinden müsaade edilmeyecektir. Gözlük ise sorumluluk oyuncuya ait olmak üzere kullanılabilir. 
14. Müsabakalar Organizasyon Komitesi'nin belirlediği toplarla oynanır.

Oyuna Başlama
15. Oyuna başlayan takım kura ile belirlenir.
16. Basket atan takım savunmada oyuna başlar. Hücuma başlayacak oyuncu üç sayı bölgesinde orta noktada olmalıdır. Savunma takımı topu hücum oyuncusuna verir.
17. Oyun içinde her türlü hava atışını gerektiren durumda takımlar sırayla oyuna başlama hakkı kazanır. Bu sıralamada öncelik maça savunma olarak başlayan takımındır (uzatmalar dahil)
18. Savunma ribaundu alan veya top kapan takım topu üç sayı çizgisinin dışına taşımadan hücum hakkını kullanamaz. Bu şekilde basket atan takımın sayısı iptal edilir ancak topa sahip olma hakkı alınmaz. Hücum süresi sıfırlanmaz.

Sayılar
19. Fauller 1 sayı,  üç sayı çizgisi dışından atılan her başarılı atış 2 sayı, üç sayı çizgisi içinden atılan  her başarılı atış 1 puan, 3 sayılık atış yoktur. Smaç yasaktır.
Fauller
20.Tüm faullerde FIBA kuralları uygulanır. 
21. Beş faul yapan oyuncu oyun dışı kalır. 
22. Takım faul limiti beştir. Altıncı faulden itibaren atış uygulanır.

Molalar
23. Her takımın normal süre için bir ve tüm uzatmalar için bir tane otuz saniyelik mola hakkı vardır. Normal süre içinde kullanılmayan mola uzatma devresinde kullanılamaz. Takımın mola kullanabilmesi için oyunun durmuş olması gerekir. Molada oyun süresi durdurulur.

Hakem
24. Her maç oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış hakemler tarafından yönetilir. Hakemlerin oyun ile ilgili kararları nihaidir.
Cezai Durumlar
25. Hatalı oyuncu oynattığı belirlenen takım hükmen yenik ilan edilir. 
26. BCC, hükmen mağlubiyet gerektiren her türlü durumda ilgili takıma hükmen mağlubiyete ek olarak ihraç dahil her türlü cezayı verebilir. (Hakem raporu ve oyuna katılanların genel  davranış durumuna göre.)
27. Takımlar maç saatinden otuz dakika önce salonda hazır bulunmalıdır. Maçlar programda ilan edilen saatte başlatılır. Müsabakanın hakemi maçı başlatmak üzere sahaya çıktığında sahada en az iki kişi ile hazır bulunmayan takım hükmen mağlup ilan edilir (10-0). Maça eksik başlayan takımın oyuncusu hazır olduğunda oyunun durduğu bir anda hakem kontrolünde oyuna girebilir. Geç kalan takımlar için 15 dk bekleme süresi uygulanır.
28. Grup maçlarında hükmen mağlup olan takıma puan verilmez. İki hükmen mağlubiyet alan takım turnuvadan ihraç edilir. Daha önce oynadığı maçlar da değerlendirme dışı kalır. 
29. Sahada çeşitli nedenlerle bir kişi kalan takım maçta eksik ilan edilir. eksik ilan edilen takım öndeyse, oyunun durduğu andaki skor geçerli olur. Eğer bu sırada maçı kazanan takım geride ise skor o takımın lehine 10-0 olarak işlenir. Maçta eksik ilan edilerek kaybeden takım  grup maçlarında bir puan alır. 
30. Turnuva boyunca saha içi ve saha dışında Fair Play ruhuna  aykırı davranışlar BCC tarafından cezalandırılır. Diskalifiye edilen oyuncu  en az 1 maç oynamama cezası alır. (Gözlemci ve hakem raporları doğrultusunda)
31. Takımlar seyircilerinden sorumludurlar. BCC  Komitesi seyircilerin Fair Play'e aykırı tutum ve davranışları nedeniyle takımlara ihraç dahil her türlü cezayı verebilir.

Diğer
33. 3 saniye ve 24 saniye kuralları uygulanır. 
34. Oyuncuların sakatlanması halinde hakemler oyunu durdurabilir. Uluslararası kurallara göre; sakatlık olduğunda top oyundaysa, hakemler oyun tamamlanana kadar, yani topu kontrolünde bulunduran takım sayı için şut atana, topun kontrolünü kaybedene, oyunu yavaşlatana veya top ölene kadar düdük çalmazlar. 
35. Maddelerde yer almayan hususlarda FIBA Oyun Kuralları ve hakem takdiri geçerlidir. 
36. Organizasyon ile ilgili her türlü konuda tek karar merci BCC’dir ve  turnuva ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.
PUAN DURUMU
BİZİ TAKİP EDİN
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 | BcCup
design