KURALLAR
BASKETBOL 5x5
BC CUP KURALLARI 2020

- Basketbol branşına, sağlık durumu basketbol oynamasına engel teşkil etmeyen sporcular katılabilir. Sporcuların sağlık durumlarının sorumluluğu kendilerine aittir.
- Salonumuz Zincirlikuyu İSOV Yapı Meslek Lisesi Spor Salonudur.
- Şirketler veya Spor Kulüpleri Bc Cup’a dilerlerse birden fazla takımla katılabilirler.
- Katılımcı takımlar antrenman için Bc Cup’tan hizmet talep edebilirler.
- İletişim amacıyla her takım, Bc Cup tarafına en az bir “takım iletişim sorumlusu” bildirmek zorundadır. Organizasyon boyunca yapılan tüm yazılı ve sözlü iletişimler, bildirilen bu isimle kurulur ve Bc Cup tarafından yapılan bu bilgilendirmeler tüm takıma iletilmiş kabul edilir.
 
Oyun Süresi
- Oyunun süresi 10 dakikalık 4 periyod halinde oynanacaktır.
- Toplam sürenin sonunda beraberlikle sonuçlanan durumlarda beş dakikalık ilk uzatma süresi oynanır. İlk uzatma süresi bitiminde beraberlik bozulmamışsa bundan sonra eşitlik bozulana kadar beş dakikalık uzatmalar oynanacaktır. Uzatmalarda oyun durduğunda saat de durdurulur.
- Periyot araları 2 dk, devre arası ise 10 dk’dır.
 
Takım Kadroları
- Her takımda oyuncu sayısı maksimum 20 kişidir.
- Takımlar sahaya en fazla on beş, en az beş sporcu ile çıkabilir. Bu oyuncular 20 kişilik kadro içinden seçilir. Maçlar beşer kişilik takımlarla oynanacaktır.
- Oyuncu değişiklikleri ancak oyun durduğu anlarda yapılabilir.
- Takımlar play-off maçları başlayıncaya kadar transfer yapabilirler. Play-off maçları başlayınca transfer kesinlikle söz konusu değildir. 20 kişilik listeye oyuncu ekleyebilir, çıkarabilirler. Takım kadrosu 21 oyuncuya çıkılamaz
- Bc Cup takımları birbirlerinden transfer yapamazlar.
- 20 kişilik kadro içerisinde Division 1’de hali hazırda TBF liglerinde lisanslı en fazla 2 oyuncu Bc Cup’ta yer alabilir. Division 2’de ise hali hazırda TBF liglerinde lisanslı sporcu yer alamaz. Uygulamanın sorumluluğu takımın antrenörüne aittir. Bu statüdeki oyuncular başvuru aşamasında belirtilecek, lige giriş onayları Bc Cup tarafından verilecektir.
- Oyuncular, lig başlamadan önce Bc Cup tarafından kendileri için düzenlenen oyuncu taahhütnamesini imzalamak durumundadırlar. Aksi halde imzalamayan sporcular maçlarda yer alamayacaklardır.
- Maça yapılacak itirazlar maç bitiş saatinden en geç 3 saat sonrasında organizasyona ailt mail adresine yazılı olarak yapılabilir. 3 saat sonrasındaki itiraz vb durumlar kabul edilmeyecektir. ( 1 Mayıs 2023 tarihi itibari ile geçerlidir )
 
Oyuncuların Giysi ve Gereçleri
- Her takımın en az 2 set forması olmak zorundadır. Maçlarda oluşabilecek renk karmaşasını önlemek amacıyla bu formaların bir setinin açık, diğer setinin koyu renk olması gerekmektedir.
- Takımlar kendi yaptıracakları 0-99 arası numaralı tek tip forma ile mücadele edebilirler.
- Forma rengi benzerliği veya yedek forması olmayan takımlar için Bc Cup’ın dağıtacağı yelekler kullanılır.
- Forma renklerinin benzerliği halinde yelek giyecek takım kura ile belirlenir.
- Oyuncular ancak spor salonuna uygun ayakkabı ile mücadele edebilir.
- Takılara (saat, kolye, bileklik vs.), yaralanmalara neden olabileceğinden müsaade edilmeyecektir.
- Gözlük ise sorumluluk oyuncuya ait olmak üzere kullanılabilir.
- Müsabakalar Organizasyon Komitesi'nin belirlediği toplarla oynanır.
 
Oyuna Başlama
- Oyuna başlayan takım hava atışı ile belirlenir.
- Maça 15 dakika geç kalan, listede belirtilmemiş oyuncu oynatan takım hükmen mağlup ilan edilir. Hükmen mağlup olan takım 20-0 yenik sayılır ve sıfır puan alır.
Fauller
- Tüm faullerde FIBA kuralları uygulanır.
- Beş faul yapan oyuncu oyun dışı kalır.
- Takım faul limiti dörttür. Beşinci faulden itibaren atış uygulanır.
 
Molalar
- Her takımın ilk 3 periyotta 1 adet son periyotta 2 adet 60 sn’lik mola hakkı vardır. (3. Periyotta kullanılmayan mola 4. Periyoda aktarılabilir). Normal süre içinde kullanılmayan mola uzatma devresinde kullanılamaz. Takımın mola kullanabilmesi için oyunun durmuş olması gerekir. Molada oyun süresi durdurulur.
 
Hakem
- Her maç oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış Türkiye Basketbol Federasyonu hakemleri tarafından yönetilir. Hakemlerin oyun ile ilgili kararları nihaidir.
 
Koç ve Yöneticiler
- Kulüpleri temsilen bir yönetici ve bir adet koç takım ile birlikte takımın oturma sırasında bulunabilir.
- Bu kişilerden herhangi birinin bulunmadığı durumlarda 15 kişilik kadroya giremeyen oyunculardan herhangi biri bu kişiler yerine oturma sırasında yer alamaz.
- Bildirilen her bir yönetici ve koç önceden yazılı olarak bildirmek ve ilgili evraklarını hafta içi mesai gün ve saatleri içinde tamamlamak koşuluyla değiştirilebilir.
- Yöneticiler ve koç soyunma odası, koridor, oyun alanı gibi teknik alanlarda takımla birlikte bulunabilir. Bu kişiler dışında teknik alanlarda tanımlı olmayan kişilerin bulunması yasaktır. Tanımsız kişiler organizasyon yetkilileri tarafından saha dışına çıkarılacaktır.
- Koç ve yöneticiler sorumlu davranışlar içinde bulunmalıdırlar. Bu kişilerin saha içi ve saha dışında Fair Play'e aykırı davranışları halinde kendileri ve / veya takımları ceza alabilir.
 
Cezai Durumlar
- Hatalı oyuncu oynattığı belirlenen takım hükmen yenik ilan edilir.
- BC CUP, hükmen mağlubiyet gerektiren her türlü durumda ilgili takıma hükmen mağlubiyete ek olarak ihraç dahil her türlü cezayı verebilir. (Hakem raporu ve oyuna katılanların genel davranış durumuna göre. )
- Takımlar maç saatinden on beş dakika önce salonda hazır bulunmalıdır. Maçlar programda ilan edilen saatte başlatılır. Müsabakanın hakemi maçı başlatmak üzere sahaya çıktığında sahada en az beş kişi ile hazır bulunmayan takım hükmen mağlup ilan edilir (20-0). Geç kalan takımlar için 20 dk bekleme süresi uygulanır.
- Grup maçlarında hükmen mağlup olan takıma puan verilmez.
- Turnuva boyunca saha içi ve saha dışında Fair Play ruhuna aykırı davranışlar BC CUP ceza kurulu tarafından cezalandırılır. Takımlar seyircilerinden sorumludurlar. BC CUP Komitesi seyircilerin Fair Play'e aykırı tutum ve davranışları nedeniyle takımlara ihraç dahil her türlü cezayı verebilir.
- Maç esnasında sporcular veya idareciler tarafından gerçekleştirilen kural dışı eylemlere uygulanacak olan cezalar, Bc Cup Lig Kurulu tarafından belirlenir. Kurul, hakem ve gözlemci raporları ile tarafların savunmalarını dikkate alarak (gerekli görürse tarafları dinleyerek) karar verir. Kararlar, oy çokluğuyla verilir.
- Maç esnasında yapılan kural dışı eylem nedeniyle hakem tarafından oyun dışı bırakılan sporcu - iki sportmenlik dışı faul alıp oyun dışı kalanlar hariç-, suçu daha ağır bir ceza gerektirmiyorsa gelecek ilk maçta takımında yer alamaz. Bc Cup Lig Kurulu, meydana gelen olaya göre (5) maça kadar müsabakalardan geçici men cezası verebilir.
- Sporculara, idarecilere, hakemlere, hakaret eden sporcu veya idarecilere; (1) ila (3) maça kadar müsabakalardan men cezası verilir. Eğer olayda, hakaret yanında müessir fiil de varsa (kasıtlı olarak yaralama, yumruk atma, tekme atma vs) Bc Cup Lig Kurulu’nun alacağı karar neticesinde, sürekli olarak müsabakalardan men cezası verilebilir.
- Ceza gerektiren bir olay yaşanması halinde, maçın baş hakemi tarafından düzenlenen hakem raporu, ilgili oyuncunun takım iletişim sorumlusuna iletilir. Raporda adı geçen oyuncu veya idarecinin, yazılı savunmasını (2) iş günü içerisinde Bc Cup’a sunması gerekmektedir. Yazılı savunma gönderilmemesi halinde Bc Cup Lig Kurulu, hakem raporu doğrultusunda karar verir.
- Yönetmelikte belirtilen durumlar harici, cezai durum gerektiren koşullarda Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Yönetmeliği kuralları geçerlidir.
 
Diğer
- Maçlar kasın ayının ortasında başlayacaktır. (Organizasyonel sebeplerle tarihin değişmesi durumunda takımlara önceden bilgilendirme yapılacaktır.)
- Maçlar genellikle hafta içi oynanacaktır. İhtiyaç halinde hafta sonu de maç oynanabilecektir.
- 3 saniye ve 24 saniye kuralları uygulanır.
- Galibiyetler 2 puan, mağlubiyetler 1 puan, hükmen mağlubiyetler ise 0 puan olarak değerlendirilecektir.
- Sıralamada puanların eşit olması durumunda öncelikle takımların kendi arasındaki averaja, onlar da eşitse genel averaja bakılacaktır.
- Maç gün ve saatleri belirlendikten sonra gün ve saat değişikliği kabul edilmeyecektir. Ancak henüz deklare edilememiş maçlarda takımlar kendilerine en uygun gün ve saati önceden Bc Cup’a bildirerek uygun bir gün ve saatin ayarlanmasını talep edebilirler. Belirlenen tarih her iki takıma, hakemlere ve salon kullanım saatlerine uyması durumunda değerlendirmeye alınır. Aksi takdirde Bc Cup takımlardan bağımsız olarak maç gün ve saatini belirler.
- Oyuncuların sakatlanması halinde hakemler oyunu durdurabilir. Uluslararası kurallara göre; sakatlık olduğunda top oyundaysa, hakemler oyun tamamlanana kadar, yani topu kontrolünde bulunduran takım sayı için şut atana, topun kontrolünü kaybedene, oyunu yavaşlatana veya top ölene kadar düdük çalmazlar.
- Bc Cup Lig Kuruluna itirazlar, yazılı olarak takım iletişim sorumlusu imzasıyla iletilmelidir. Sözlü ve takım iletişim sorumlusu harici başvurular dikkate alınmayacaktır.
- Maddelerde yer almayan hususlarda FIBA Oyun Kuralları ve hakem takdiri geçerlidir.
- Katılımcı tüm takımlar, Bc Cup tarafından ilan edilecek olan “Basketball Challenge Yönetmeliği’ne uygun hareket etmek zorundadırlar.
- Takım sorumluları Bc Cup kurallarını içeren bu maddeleri takım oyuncularına bildirmekten ve kuralların uygulanmasından sorumludur.
- Organizasyon ile ilgili her türlü konuda tek karar merci BC CUP’dır ve turnuva ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.
- Burada yazılı olan kuralların yorumu veya burada belirtilmeyen bir durumun ortaya çıkması halinde Bc Cup Lig Kurulu karar vermeye yetkilidir.


PUAN DURUMU
BİZİ TAKİP EDİN
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 | BcCup
design